هزینه چاپ کتاب

هزینه چاپ کتاب اولین و مهمترین دغدغه یک نویسنده یا مترجم است که به دنبال چاپ اثر خود می باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با عوامل مختلف تاثیرگذار بر چاپ یک کتاب آشنا نماییم. این عوامل علاوه بر اینکه شما را با هزینه تمام شده چاپ اثر خود آشنا می کند، روش قیمت گذاری کتاب را نیز جهت فروش به شما معرفی می نماید. بنابراین مطالب این مقاله شامل دو بخش اصلی می باشد که در ادامه مورد بررسی قرار خواهند گرفت:
 •  عوامل تاثیرگذار بر هزینه چاپ کتاب
 •  قیمت فروش کتاب  

1-عوامل تاثیرگذار بر هزینه چاپ کتاب

هزینه چاپ کتاب به عوامل مختلفی بستگی دارد. تیراژ کتاب، نوع کاغذ، سایز کتاب، نوع جلد، نوع چسب، سلفن و تعداد رنگ چاپ ( سیاه و سفید، دو رنگ یا چهار رنگ) تعیین کننده قیمت چاپ هستند. همچنین نوع چاپ کتاب که به صورت دیجیتال چاپ شود یا بصورت افست، تاثیر بسیار زیادی برروی قیمت تمام شده کتاب خواهد داشت.
 • تیراژ کتاب

تیراژ کتاب از مهمترین عوامل تاثیرگذار در هزینه چاپ کتاب می باشد. تیراژ به معنی تعداد نسخه هایی است که از یک کتاب چاپ می کنیم. هر چقدر تیراژ چاپ بیشتر باشد هزینه تمام شده یک جلد کتاب پایین تر می شود. بطور مثال اگر کتابی را بجای 100 جلد 2000 جلد چاپ کنیم هزینه چاپ هر جلد آن، شاید نصف شود. الیته این مثال تقریبی است. معمولا کتاب هایی که پیش بینی می شود که پر فروش باشند را در تیراژ بالا چاپ می کنند. دقت به این موضوع مهم است که گاهی برخی از نویسندگان برای آنکه قیمت چاپ هر جلد کتابشان پایین در بیاید، در چاپ اول اقدام به چاپ با تیراژ بالا می نمایند، در حالی که این یک ریسک است. باید تیراژ را بر اساس میزان فروش پیش بینی شده کتاب تعیین کرد. راه دیگر این است که در چاپ های اول و دوم، تیراژ را کمتر در نظر بگیریم و در صورت استقبال به مرور تیراژ را افزایش دهیم.
 • تعداد صفحات کتاب

با توجه به اینکه بیشترین هزینه چاپ کتاب مربوط به کاغذ می باشد، تعداد صفحات تاثیر بالایی در هزینه چاپ کتاب شما خواهد داشت.
 • نوع کاغذ

اینکه کاغذ کتاب شما چه جنسی داشته باشد در هزینه تمام شده برای هر جلد کتاب تاثیر گذار است. بطور مثال اینکه کاغذ ساده باشد یا گلاسه، 70 گرم باشد یا 80 گرم و یا تناژ دیگر همگی در قیمت تاثیر گذار هستند. در حال حاضر کاغذ معمولی و رایج بازار از نوع 70 گرم تحریر می باشد.
 • رنگ

در صورتیکه محتوای کتاب چهار رنگ باشد (رنگی)، هزینه تمام شده هر جلد آن نسبت به چاپ سیاه و سفید، بالاتر می رود و شاید بطور تقریبی تا دو برابر نیز افزایش یابد.
 • نوع و سایز جلد

نوع متریال جلد کتاب و سایز آن نیز یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر هزینه چاپ کتاب است. به سایز کتاب در اصطلاح قطع کتاب نیز گفته می­شود. برای آشنایی با انواع سایز کتاب و اینکه بدانید کتاب خود را در چه اندازه ای آماده چاپ کنید به مقاله انواع قطع کتاب که در ادامه آمده است مراجعه کنید.
 • صحافی کتاب

کتاب شما با چه کیفیتی و چگونه صحافی می شود؟ پاسخ این سوال نیز در هزینه تمام شده کتاب شما موثر است. نوع صحافی به نوع سلفون روی جلد، نوع چسب، سیمی شدن یا پرس کردن جلد بستگی دارد.

2- محاسبه قیمت فروش کتاب (محاسبه قیمت پشت جلد)

به قیمت کتابی که برای فروش در دسترس مخاطبان قرار می گیرد قیمت کتاب یا در اصطلاح قیمت پشت جلد گفته می شود. قیمت پشت جلد به عوامل زیر بستگی دارد.
 • هزینه چاپ: همانطور که در بخش های قبل نیز توضیح داده شد هزینه چاپ به عوامل مختلفی بستگی دارد.

 • حق تالیف نویسنده: به مقدار حق الزحمه نویسنده گفته می شود که بستگی به نوع قرارداد بین ناشر و نویسنده دارد ( اعتبار، خبرگی و شهرت یک نویسنده در مقدار حق الزحمه و نیز نوع قرارداد تاثیرگذار است)

 • حق الزحمه ناشر: مقدار حق الزحمه ناشر به نوع قرارداد بین ناشر و نویسنده مربوط می شود. اعتبار یک ناشر در حوزه نشر نیزعامل مهمی در این زمینه است.

 • هزینه پخش کتاب: پس از چاپ کتاب شما، مرحله بعدی «پخش کتاب» است. اینکه کتاب شما در نقاط مختلف کشور دیده شود، مهمترین خواسته هر نویسنده و ناشری است. به همین علت برای پخش و توزیع کتاب هزینه قابل توجهی صرف می شود. معمولا هزینه پخش کتاب بین 40 تا 50 درصد از پشت جلد کتاب می باشد!

با توجه به توضیحات بالا فرمول محاسبه قیمت فروش کتاب به شکل زیر می باشد:
هزینه های چاپ کتاب که بر اساس آن قیمت فروش هر جلد کتاب تعیین می شود

جهت مشاوره در زمینه چاپ کتاب با تلفن همراه یا وات ساپ به شماره  09127094059 همواره پاسخگوی شما هستیم.

 همچنین می توانید از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان ما در ارتباط باشد. 

جمع بندی:

در مقاله با عوامل تاثیرگذار بر هزینه چاپ کتاب را از مرحله آماده سازی اثر تا مرحله چاپ کتاب به صورت کامل مورد بررسی قرار دادیم. همچنین فرمول محاسبه قیمت فروش را بررسی نمودیم.

اگر فرض کنیم هزینه چاپ حدود 30 درصد، هزینه پخش حدود 40 درصد و 10 درصد از فروش برای خواب سرمایه گذاری در نظر گرفته شود، در نهایت سود کتاب بطور تقریبی 20 درصد خواهد بود. که این 20 درصد بین ناشر و مولف می تواند به اشتراک گذاشته شود. البته این اعداد تقریبی بوده و همانطور که در توضیحات اشاره شد عواملی مانند تیراژ چاپ کتاب، نویسنده، نیاز بازار و …. در میزان سود تاثیر گذار خواهند بود. 

در ادامه نحوه محاسبه قیمت فروش کتاب یا قیمت پشت جلد کتاب را توضیح دادیم. برای کسب اطلاعات بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم مقالات زیر را نیز با کلیک بر روی لینک آنها مورد مطالعه قرار دهید:

سبد خرید