هزینه چاپ کتاب

بسیار مشاهده می شود که نویسندگانی با ذوق و خلاق اقدام به تالیف کتاب می کنند، ولی برای چاپ اثر خود با چالش های فراوانی مواجه می­ شوند. برای گریز از این چالش لازم است نویسندگان قبل از اقدام به چاپ، اطلاعات جامعی را در رابطه با فرآیند چاپ کتاب کسب نمایند. یکی از چالش برانگیزترین و پر وسوسه ترین نکته در این فرآیند، درصد پیشنهادی به مولف یا به اصطلاح «حق التالیف» است. برای شفاف شدن این موضوع و فرار از وسوسه پیشنهاد حق التالیف های بالا، ابتدا باید با نحوه قیمت گذاری کتاب آشنا شوید. به همین علت در این مقاله قصد داریم نحوه محاسبه قیمت پشت جلد کتاب و همچنین هزینه چاپ یک کتاب را برای شما تشریح نماییم، تا شما نیز برآوردی از هزینه چاپ اثر خود داشته باشید.

عوامل مهم درهزینه چاپ کتاب به شرح زیر است:
1- هزینه های آماده سازی کتاب قبل از چاپ
  • تایپ

این بخش بنا به نوع کتاب شما، باید با استانداردهای تایپ کتاب آشنا باشید. اینکه موضوع کتاب شما چیست و قطع کتاب شما چه اندازه است، در تعیین اندازه فونت و نوع آن موثر است. تایپ کتاب های هنری به ویژه کتاب های موسیقی دارای هزینه بالایی می باشد.

  • ویراستاری

هر کتابی که نوشته می‌شود نیاز به ویراستاری دارد. تفاوتی ندارد که چه کتابی با چه موضوعی می نویسید. ویراستاری خوب در فهم و درک مطالب کتاب شما تاثیرگذار است. اگر کتاب شما تخصصی است حتما از یک ویراستار متخصص و مرتبط با موضوع کتاب خود استفاده کنید.

  • صفحه آرایی

صفحه آرایی به تنظیم مناسب فواصل خطوط، فاصله از حاشیه ها، زیباسازی و طراحی گرافیکی صفحات، جاگذاری مناسب عکس ها و … می پردازد. انتخاب مناسب رنگ ها جهت چاپ با کیفیت، دید خلاقانه و طراحی قوی از دیگر فاکتورهای یک صفحه آرایی مناسب است. به عبارت دیگر صفحه آرایی هنر اخذ توجه مخاطب به مطالب است. صفحه آرایی خوب موجب می شود تا مخاطب از نظر روانشناسی با کتاب ارتباط بیشتری برقرار کند.

  • طرح روی جلد

طرح روی جلد کتاب اولین بخشی از کتاب است که مخاطب با آن ارتباط برقرار می کند. پس توجه به یک طرح زیبا و جذاب که متناسب با موضوع کتاب شما باشد نکته مهمی است. در طراحی جلد کتاب دانستن قطع کتاب، تعداد صفحات، راست چین یا چپ چین بودن کتاب ضروری است.

2- هزینه های چاپ کتاب
 
  • هزینه اخذ مجوز

پس از آماده سازی اثر، اولین قدم اخذ مجوز چاپ است. این مرحله که در اصطلاح مجوز قبل از چاپ گفته می شود که توسط ناشر انجام می شود. در همین راستا پس از اخذ شابک، اثر نویسنده در سازمان اسناد و کتاب خانه ملی ایران ثبت می گردد.

  • هزینه چاپخانه

هزینه چاپخانه به عوامل مختلفی بستگی دارد. تیراژ کتاب، نوع کاغذ، نوع جلد، نوع چسب، سلفن و تعداد رنگ چاپ ( سیاه و سفید، دو رنگ یا چهار رنگ) تعیین کننده قیمت چاپ هستند. همچنین نوع چاپ کتاب که به صورت دیجیتال چاپ شود یا بصورت افست، تاثیر بسیار زیادی برروی قیمت تمام شده کتاب خواهد داشت. افزایش روز افزون قیمت کاغذ و هزینه تمام شده چاپ، موجب کاهش سود ناشران و نویسندگان شده است.

محاسبه قیمت پشت جلد کتاب

به قیمت کتابی که برای فروش در دسترس مخاطبان قرار می گیرد قیمت کتاب یا در اصطلاح قیمت پشت جلد گفته می شود. قیمت پشت جلد به عوامل زیر بستگی دارد.

  • هزینه آماده سازی و هزینه چاپخانه: در بالا بطور کامل توضیح داده شد.
  • حق تالیف: مقدار حق الزحمه نویسنده است که بستگی به نوع قرارداد بین ناشر و نویسنده دارد ( اعتبار، خبرگی و شهرت یک نویسنده در مقدار حق الزحمه و نیز نوع قرارداد تاثیرگذار است)
  • حق الزحمه ناشر: مقدار حق الزحمه ناشر به نوع قرارداد بین ناشر و نویسنده مربوط می شود. اعتبار یک ناشر در حوزه نشر نیزعامل مهمی در این زمینه است.
  • هزینه پخش کتاب: پس از چاپ کتاب شما، مرحله بعدی «پخش کتاب» است. اینکه کتاب شما در نقاط مختلف کشور دیده شود، مهمترین خواسته هر نویسنده و ناشری است. به همین علت برای پخش و توزیع کتاب هزینه قابل توجهی صرف می شود. معمولا هزینه پخش کتاب بین 40 تا 50 درصد از پشت جلد کتاب می باشد!

با توجه به توضیحات بالا فرمول محاسبه قیمت کتاب به شکل زیر می باشد:

هزینه آماده سازی کتاب + هزینه چاپخانه  +حق تالیف + حق الزحمه ناشر+ هزینه پخش کتاب = قیمت پشت جلد کتاب

این فرمول نشان می دهد اگر به یک نویسنده مقدار حق التالیف بالایی را پیشنهاد دهند در عمل امکان پذیر نیست. زیرا از 100 درصد قیمت درصد بسیار بالایی هزینه آماده سازی و چاپ کتاب و هزینه پخش آن می گردد. 

بیایید با هم یک مثال عملی حل کنیم. مثالی که به واقعیت نزدیک است. فرض کنیم قیمت پشت جلد کتاب شما 100 هزار تومان باشد. اگر هزینه آماده سازی و چاپ را 40 درصد در نظر بگیریم، هزینه پخش کتاب نیز حداقل 40 درصد باشد، برای نویسنده و ناشر در کل 20 درصد باقی خواهد ماند!

سوالی که مطرح است این است که پس سود کتاب کجاست ؟! سود کتاب زمانی اتفاق می افتد که کتاب شما به عنوان کتاب مرجع و پر فروش شناخته شود. در این صورت کتاب شما با تیراژ بالا چاپ خواهد شد و هزینه تمام شده چاپ کتاب پایین می آید و در نتیجه سود کتاب بیشتر می شود.

جمع بندی: محاسبه قیمت پشت جلد و هزینه تمام شده چاپ کتاب به عوامل بسیاری بستگی دارد. تغییر کیفیت هر یک از این عوامل موجب ارائه پیشنهادات مختلف برای چاپ اثر شما میشود. به عبارت ساده تر هیچ ارزانی بی علت نیست!

همچنین در صورتی که سرمایه گذاری از سمت ناشر صورت گیرد و امکان فروش کتاب شما بالا باشد، حق التالیف پرداختی طبق فرمول حدود 10 درصد از قیمت پشت جلد خواهد بود. که این 10 درصد تقریبا معادل 50 درصد از سود کل فروش هر جلد کتاب خواهد بود. اگر کتاب شما پرفروش باشد و به عنوان مرجع شناخته شود سود شما می تواند بیشتر باشد. اما درصدهای بالا تراز 15 برای نویسنده شاید خوش آیند باشد اما تامل برانگیز است!!!

پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را هم در ادامه مطالعه کنید:

راه های ارتباطی

آدرس ایمیل

info@mashahirehonar.com

تلفن ثابت

02177850484

تلفن همراه

09127094059

فرم تماس

سبد خرید