مراحل چاپ کتاب


یکی از مهمترین مواردی که هر نویسنده ای برای چاپ اثر خود به آن نیاز دارد، آگاهی از مراحل چاپ کتاب است. در این بخش قصد داریم که به طور مختصر و مفید شما را با مراحل چاپ کتاب آشنا نماییم: 
1- ارسال اثر
به یکی از روش های زیر اثر خود را برای ما ارسال نمایید:
  • ارسال اثر در قالب فایل pdf به سایت و یا واتساپ انتشارات به شماره 09127094059
  • ارسال نسخه فیزیکی ( پرینت اثر) از طریق پست به آدرس دفتر انتشارات
  • از طریق حضور فیزیکی دفتر انتشارات
2- بررسی اثر
پس از ارسال اثر توسط نویسنده، کتاب توسط کارشناسان انتشارات از جنبه های مختلف بررسی خواهد شد.
3- انعقاد قرارداد
پس از بررسی اثر نویسنده توسط ناشر، در صورتی که کتاب مورد تایید قرار گیرد، با نویسنده جهت انعقاد قرارداد تماس گرفته می شود.
4- اخذ شابک و یا شابم
شمارهٔ استاندارد بین‌ المللی کتاب یا شابک شماره‌ای متشکل از ۱۰ یا ۱۳ رقم است، که به کتاب‌های منتشر شده منسوب می‌ شود و هر شماره منحصر به یک کتاب است، اما تجدید چاپ کتاب باعث تغییر شابک نمی‌شود. شابک را در زبان‌هایی که از خط لاتین استفاده می‌کنند با سرواژهٔ ISBN نشان می‌دهند. 
5- اخذ فیپا
در این مرحله اثر به نام نویسنده در کتابخانه ملی ثبت می شود و برای آن فیپا صادر می شود.
6- اخذ مجوز قبل از چاپ
پس از اخذ شابک و فیپا، برای چاپ کتاب باید دو مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اخذ شود. مجوز اول برای خود کتاب از نظر محتوایی است. مجوز دومی که باید گرفته شود برای طرح جلد کتاب می باشد.
7- چاپ کتاب
در این مرحله کتاب به چاپخانه ارسال می شود و با توجه به تیراژ کتاب، نوع چاپ نیز مشخص می گردد. 
8- اعلام وصول
در این مرجله چند جلد از کتاب چاپ شده به مبادی ذیربط در وزارت ارشاد تحویل می گردد.
مراحل چاپ کتاب

با توجه به عدم امکان ارائه جزییات کامل در این صفحه کارشناسان ما جهت ارائه مشاوره رایگان به صورت تلفنی و یا حضوری آماده اطلاع رسانی به شما عزیزان می باشند.
شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چاپ اثر خود، به مقاله چاپ کتاب در همین سایت مراجعه نمایید. این مقاله بسیار جامع و کامل بوده طوریکه پاسخ سوالات احتمالی شما را در زمینه های مختلف چاپ کتاب می دهد. همچنین کارشناسان ما پاسخگوی شما در ساعت اداری با تلفن همراه  09127094059 می باشند.

سبد خرید