مراحل چاپ کتاب

مراحل چاپ کتاب
مراجل چاپ کتاب در نشر رهاب
وقتی پس از سالها تلاش اثری را تالیف یا ترجمه نموده اید، حال نوبت به چاپ اثر می رسد. برای چاپ اثر خود مراحلی باید طی شود که به اختصار در مقاله زیر ( مراحل چاپ کتاب) به آنها می پردازیم:

1- ارسال اثر

در این مرحله نویسنده یا مترجم به یکی از روش های زیر اثر خود را برای ما ارسال نمایید:

  • ارسال اثر در قالب فایل pdf به سایت و یا واتساپ انتشارات به شماره 09127094059
  • ارسال نسخه فیزیکی ( پرینت اثر) از طریق پست به آدرس دفتر انتشارات
  • از طریق حضور فیزیکی در دفتر انتشارات
  • از طریق سایت در بخش پذیرش اثر 
2- بررسی اثر

پس از ارسال اثر توسط نویسنده، کتاب توسط کارشناسان انتشارات از جنبه های مختلف بررسی خواهد شد.

3- انعقاد قرارداد

پس از بررسی اثر نویسنده توسط ناشر، در صورتی که کتاب مورد تایید قرار گیرد، با نویسنده جهت انعقاد قرارداد تماس گرفته می شود.

4- اخذ شابک و یا شابم

شمارهٔ استاندارد بین‌المللی کتاب یا شابک شماره‌ای متشکل از ۱۰ یا ۱۳ رقم است، که به کتاب‌های منتشرشده منسوب می‌شود و هر شماره منحصر به یک کتاب است، اما تجدید چاپ کتاب باعث تغییر شابک نمی‌شود. شابک را در زبان‌هایی که از خط لاتین استفاده می‌کنند با سرواژهٔ ISBN نشان می‌دهند.

5- اخذ فیپا

در این مرحله اثر به نام نویسنده در کتابخانه ملی ثبت می شود و برای آن فیپا صادر می شود. طبق تعریف سازمان اسناد و کتابخانه ملی فهرست نویسی پیش از انتشار (فیپا) عبارت است از فهرست نویسی توصیفی و تحلیلی كتاب پیش از انتشار و درج آن در صفحه حقوقی یا صفحه شناسنامه همان كتاب. در واقع در این مرحله مالکیت معنوی اثر همراه با مشخصات آن، به نام صاحب اثر ثبت می شود.

6- اخذ مجوز قبل از چاپ

پس از اخذ شابک و فیپا، برای چاپ کتاب باید دو مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اخذ شود. مجوز اول برای خود کتاب از نظر محتوایی است. مجوز دومی که باید گرفته شود برای طرح جلد کتاب می باشد.

7- چاپ کتاب

در این مرحله کتاب به چاپخانه ارسال می شود و با توجه به تیراژ کتاب، نوع چاپ نیز مشخص می گردد.

8- اعلام وصول

آخرین قدم از مراحل چاپ کتاب، مرحله اعلام وصول است. در این مرجله چند جلد از کتاب چاپ شده به مبادی ذیربط در وزارت ارشاد تحویل می گردد.

با توجه به عدم امکان ارائه جزییات کامل در این صفحه کارشناسان ما جهت ارائه مشاوره رایگان به صورت تلفنی و یا حضوری آماده اطلاع رسانی به شما عزیزان می باشند.

 پاسحگوی شما در ساعت اداری با تلفن همراه یا وات ساپ به شماره 09127094059 هستیم.

مطالب مرتبط با موضوع که به پیشنهاد می شود: 
سبد خرید